Linia Verde: 022 213 333

AIPA invitată la Adunare Generală FARM

18/03/2022

Membrii Federației Agricultorilor din Moldova (FARM), împreună cu Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, dl. Viorel Gherciu și directorul adjunct al Agențiie de Intervenție pentru Agricultură (AIPA) dna. Diana Coșalîc, consultanți, experți agricoli au fost prezenți astăzi, 18 martie, 2022 la Adunarea Generală FARM.

Directorul adjunct AIPA, doamna Diana Coșalîc, a salutat organizarea acestui eveniment și a relatat despre procesul de subvenționare pentru anul 2021, precum și despre efortul depus de către Agenție în susținerea agricultorilor.

Făcând o retrospectivă în privința participanților la subvenționare și la volumul acestuia, doamna Diana Coșalîc a subliniat că "Pe parcursul anului 2021 în adresa AIPA au parvenit 1077 cereri din partea membrilor FARM. Suma solicitată a fost de 235.095.447 lei sau 15% din Fondul de subvenționare, din care 152.949.917 lei deja a fost autorizată".

La finalul evenimentului, dna. Diana Coșalîc a vorbit atît despre distribuirea fondului de subvenționare pentru anul 2022 și despre unele modificări aduse legislației ce urmează a fi implementate în anul curent, cît și despre continuitatea implementării mecanismului actual de subvenționare.

Agenda Adunării Generale a inclus raportul Consiliului de Administrare al FARM, raportul executivului FARM, raportul Comisiei de Cenzori, dezbateri, dar și aprobarea rezoluției Adunării care va conține planul de lucru FARM pentru anul 2022.

 

  

 

Serviciul Relații Externe și Comunicare