Întrevedere cu primarii din raionul Cantemir
Astăzi, 13 iulie curent, la solicitarea Administrației Publice Locale, directorul adjunct, Diana Coșalîc a avut întrevedere cu 25 primari ai raionului Cantemir, unde s-a discutat despre proiectele de îmbunătățire a nivelului de trai și de muncă în mediul rural prin prisma măsurilor de sprijin aferente HG 476/2019.
În cadrul vizitei de lucru, s-a discutat atât despre proiectele la care APL-urile pot depune dosarele, cât și despre criteriile de eligibilitate. De asemenea, au fost explicate etapele de completare a documentelor, dar și unde trebuie de atras o atenție mai sporită, pentru ca dosarele depuse sa fie calitative.
Totodată, s-a făcut un schimb de opinii privind cele mai frecvente impedimente cu care se confruntă Autoritățile Publice Locale în procesul pregătirii și depunerii dosarelor de solicitare a sprijinului financiar, ulterior primarii venind și cu propuneri de îmbunătățire a procesului de subvenționare.
Amintim, că în perioada 1 iunie – 23 august curent, a fost lansat cel de-al IV-lea apel de recepționare a cererilor de solicitare a subvențiilor în avans pentru îmbunătățirea nivelului de trai și de muncă în mediul rural, destinate îmbunătăţirii şi dezvoltării infrastructurii rurale şi diminuării tendinţelor de declin social şi economic în zonele rurale.
Susținerea APL-urilor în procesul de îmbunătățire a condițiilor de trai și de muncă în localitățile rurale este una din misiunile Agenției de Intervenții și Plăți pentru Agricultură (AIPA), iar finanțare proiectelor de îmbunătățire a nivelului de trai și de muncă în mediul rural, este acea pistă de relansare a vieții la sat.
NOTĂ: Valoarea maximă a subvenției acordate pentru măsura 1 și 2 constituie 80% pentru un proiect eligibil de până la 3 milioane de lei, iar pentru măsura 3 constituie 50% pentru un proiect eligibil de până la 1 mil. lei.
Serviciul Relații Externe și Comunicare


































